Włosy Na

Włosy Nasrodek na wypadanie wlosowMogą istnieć rozmaite powody wypadania włosów. Często myśli się, że czynnikami odpowiedzialnymi za wypadanie włosów są: stres lub niedobory żywieniowe. Naturalnie, codzienne obciążenie mechaniczne, takie jak częste szczotkowanie, suszenie zbyt gorącym powietrzem lub farbowanie, ma zły wpływ na zdrowie włosów. A jednak w znaczącej większości przypadków – u około 81% kobiet – przerzedzanie włosów jest spowodowane dziedzicznymi przyczynami nasilonymi pod wpływem czynników hormonalnych. Po osiągnięciu 28 roku życia ten rodzaj wypadania włosów występuje w miarę często. W szczególności w czasie okołomenopauzalnym wiele dziewczyn staje przed problemem znacznego wypadania włosów w wyniku tak zwanego łysienia androgenowego.

W czasie łysienia plackowatego powstają wyraźnie odznaczające się ogniska wyłysienia różnorakiej wielkości. Do tej pory nie wyjaśniono dokładnie powodów łysienia plackowatego. Najpewniej komórki układu immunologicznego, których zadaniem jest chronienie organizmu przed wirusami, bakteriami oraz grzybami, nakierowują swoje działanie przeciwko komórkom własnego organizmu w korzeniach włosa. Włos zostaje odebrany przez układ immunologiczny jako „ciało obce" i z tej przyczyny – odrzucony. Następuje to w wyniku rozprzestrzeniajacej się początkowo reakcji alergicznej, która zaburza wzrost włosów i w ostatecznym rozrachunku prowadzi do ich wypadania. Po zatrzymaniu sie stanu zapalnego włosy często szybko odrastają, bez żadnych negatywnych następstw. Równie spontanicznie może jednak nastąpić nawrót łysienia plackowatego (model krzywej U). Dolegliwość ta może dotyczyć nie tylko włosów co na wypadanie włosów głowie, ale również owłosienia na całym ciele.

Dziedziczne łysienie zwiekszone pod wpływem czynników hormonalnych (łysienie androgenowe, łac. alopecia androgenetica) jest najczęściej występującym rodzajem łysienia u kobiet. Zazwyczaj występuje u kobiet powyżej 25. roku życia. Częstość występowania tego rodzaju łysienia zwiększa się w okresie okołomenopauzalnym. Dziedziczna predyspozycja do wypadania włosów może jednak prowadzić do widocznego przerzedzenia włosów już u kobiet poniżej 26 roku życia. W przypadku wypadania włosów nasilonego pod wpływem czynników hormonalnych w cebulkach włosów zachodzi proces nadwrażliwości na męski hormon płciowy, dihydrotestosteron (DHT). Stają się one mniejsze i nie otrzymują dostatecznej ilości składników odżywczych. Wówczas mogą rozwinąć się zaburzenia wzrostu włosów, które na początku są niezauważalne. Często rozwijają się one nierozpoznane i leczone są dopiero w ostatnim stadium zaawansowania. Włosy na poczatku stają się cieńsze i słabe; tracą puszystość i nie poddają się tak łatwo układaniu. Wygląd owłosienia ulega pogorszeniu; korzenie produkują jedynie cieniutkie, krótkie, niemal bezbarwne, meszkowate włosy. W przypadku kobiet łysienie nasilone pod wpływem czynników hormonalnych występuje na czubku głowy. W rezultacie skóra głowy staje się coraz bardziej widoczna.

Ecuador Loves Life!

marca-pais